Yatırım İçin Altın Almak

Analiz tarihi: 10.09.2018

Bu yazıda; “şu an yatırım için altın almak mantıklı mı?” sorusuna cevap arayacağız.

Ülkemizde yatırım aracı olarak kullanılan Cumhuriyet Altını fiyatları sürekli artıyor son günlerde, ama bu artışın ana nedeni altının değerlenmesi değil TL’nin değer kaybetmesi. İlk grafiğimiz de altının dolar cinsinden değerine bakalım.

Altın grafiği

Grafikte görüldüğü üzere 2018 Mart ayından beri altın fiyatları dünya genelinde düşüyor. 11 Mart’da 1 ons altının fiyatı 1.365$ iken şuan 1.195$ ve düşmeye de devam ediyor. Bu arada ons bir ölçü birimidir ve 1 ons yaklaşık 28.35 gr’a denktir. Uluslar arası piyasalarda altını gram ile değil Amerikan ölçü birimi olan ons ile ölçerler.

Altının fiyatına dünya geçer akçesi dolarla baktığımız için, belki de doların değer kazanmasından dolayı düşüyordur diye düşünebilirsiniz. Bunun için hemen 2. grafiğimize bakıyoruz. İkinci grafiğimiz bize, dolar’ın dünya çapındaki genel durumunu gösteren DXY endeksine göre altının normalde olması gereken fiyatı gösteriyor.

DXY endeksine göre altının olması gereken fiyat

Bu grafik hesaplamasına göre altının ons fiyatı şuan 1.290$ olmalıydı. Ama şuan 1.195$, yani denklemden doların yükselişini çıkarırsak 1 ons altın Mart ayından beri yaklaşık 100$ değer kaybetmiş.

Bu değer kaybının ana nedenlerinden biri merkez bankalarının altın alımlarını azaltmış veya durdurmuş olması. Altın rezervlerini merkez bankalarının sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki grafikte en çok altın rezervine sahip ülkelerden bazılarının son 1 yılda ki rezerv değişim oranını görüyoruz.

Altın rezervi açısından önemli ülkelerin son 1 yıllık rezerv değişim durumu

Son 1 yıllık süreçte rezervlerde pek fazla değişim olmamış, yani altın alımı yapmamışlar. Ayrıca son 3 ayda ise rezervler düşüyor, yani merkez bankaları genel olarak 1 yıldır pek değiştirmedikleri altın rezervlerini özellikle son 3 ayda azaltıyorlar.

Altın için en büyük alıcı olan merkez bankalarının alım yapmamasına rağmen altın üretimi aynı oranda devam ediyor, bu da altın bolluğu yarattığı için altın fiyatları düşüyor.

Merkez bankalarına ek olarak yatırımcılarda son aylarda altına olan ilgisini kaybetmiş durumda ve özellikle son 3 aydır ise altını almak bir yana altın satmaya başladılar. Aşağıdaki grafikte son 1 yıllık süreçte yatırımcıların altına olan ilgisini görüyoruz.

Yatırımcıların altın alım-satım oranı grafiği

Tarih boyunca ilk defa altın bu grafikte eksi bölüme geçiyor ve yatırımcılar ellerindeki altını satmaya bu kadar hevesli görünüyor.

Peki altın almak için uygun fiyat nedir?

Altın grafiklerini teknik açıdan yorumlarsak, ons altın için 1.125$ seviyesi önemli bir seviye. Yatırımcılar bu seviyede altına olan ilgilerini tekrar geri kazanabilirler. Eğer ki altın 1.125 seviyesinde de yatırımcı tarafından yatırım yapmak için yeteri kadar ucuz bulunmazsa 1.100$ ve 1.000$ seviyelerinden sonra altın fiyatlarının artıp artmadığını kontrol edebiliriz.

2018 yılı için 1 ons altının ortalama üretim maliyeti yaklaşık 850$. Bunun üzerine karlılık, vergilendirme, güvenli olarak stoklama gibi maliyetleri de eklersek 1.000 – 1.125$ aralığı yatırımcının altına olan ilgisini tekrar kazanması için uygun bir fiyat aralığı olabilir. Bu 1 ons altının fiyatı bu aralıklara indiğinde yatırım için siz de arada bir fiyatlara göz atsanız iyi olur.

Özetlersek bu aralar altına yatırım yapmak en iyi tercih olmayabilir.

Diğer yatırım araçlarının incelemeleri için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

 

Bu makaledeki içerikler verilerin tradehane.com tarafından teknik olarak yorumlanmasıdır ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

1 COMMENT

  1. Bütün dünyadan haberleri, böyle sade ve düzgün şekilde okumak için ücretli bir servise üye olabilirim. Teşekkürler.

LEAVE A REPLY

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz