Jackson Hole Sempozyumu ve Powell’dan Önemli Notlar

24.08.2018 Cuma günü Jackson Hole Sempozyumun’da konuşan FED başkanı Jerome Powell’ın tutumu piyasa tarafından güvercin olarak yorumlandı ve dolarda geri çekilme görüldü.

Sempozyumdan Önemli Notlar:

  • Faiz artırımında hızlı davranılması ekonomik büyümeyi sınırlandıracak ancak yavaş davranması durumunda da ekonomi aşırı ısınabilir. Kademeli artırmada iki risk de ciddiyetle ele alınıyor
  • Enflasyon son olarak yüzde 2 yakınına yükselse de yüzde 2’nin üzerine hızlanmaya dair açık bir sinyal görülmüyor. Ekonomide aşırı ısınmaya dair önemli bir risk de görülmüyor. Bu iyi haber ve bu iyi haberlerin ekonomide büyüme devam ettikçe politika duruşunun kademeli olarak FOMC’nin kabaca nötr olarak değerlendirdiği yere doğru yaklaşmasının sonucu olduğuna inanılıyor.
  • Fed’in izlediği enflasyon göstergesi çekirdek PCE, Temmuz’da yüzde 1,9 oldu. Doğal faiz oranı ise federal fonlama faizi oranlarının ekonomik büyümeyi ne teşvik ettiği ne de baskıladığı denge seviyesi anlamına geliyor ve FOMC üyelerinin tahmin aralığı kabaca yüzde 2,3 ila yüzde 3,5 aralığında bulunuyor.

Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu Stratejisti Orkun Gödek, “Başkan Powell’ın Jackson Hole sunumunda enflasyona yönelik yönlendirmesi genel piyasa ve bizim yaklaşımlarımızla paralel. Enflasyon için esas hareketin yılın ilk yarısında olması bekleniyordu, oldu da. Teşviklerin etkisi nedeniyle büyümedeki ivmelenmeyi Fed politika ayarlamasına devam ederek dengelemeyi istedi.” dedi. Gödek, “2018 sonrasında büyümenin seyri federal fonlama oranının nihai noktası için belirleyici olacak. Ekstra bir durum oluşmaması durumunda yüzde 2.5 – yüzde 3 aralığı en olası senaryo.” değerlendirmesinde bulundu.

FOMC NİHAİ NOKTAYI TARTIŞIYOR

Federal fonlama faizi oranı şu anda yüzde 1,75 ve yüzde 2,00 aralığında. Mevcut fiyatlamalar Eylül ayı FOMC toplantısında 25 baz puan faiz artırımı beklentisine işaret ediyor. Eylül’de FOMC üyelerinin güncel projeksiyonları da alınacak. 2019 için hala belirsizlik taşıyan beklentilerin de Eylül’den sonra netlik kazanmaya başlaması olası.

Bu haliyle Fed Başkanı Powell’ın konuşması ise FOMC üyelerinin gündeminde faiz artırımlarının ulaşacağı nihai noktanın neresi olacağı tartışmasının yer aldığını en üst düzey görüşlerle ortaya koymuş oldu.

Hafta ortasında açıklanan FOMC tutanakları üyelerin aşağı yönlü risklere odaklandıklarını göstermişti. Tutanaklarda, “Ticaret politikaları, ekonomik büyüme üzerinde önemli olumsuz etkileri olacak yönde ilerleyebilir.” uyarısı yer almıştı.

GÜVERCİNLERİN SESİ YÜKSELİYOR

Bunlar ek olarak St. Louis Fed Başkanı James Bullard da “Bir faiz artırımı daha resesyona giden zemini oluşturmaya yeter.” ifadeleriyle Fed’deki güvercin görüşlerin ulaştığı seviyeyi bir üst uç noktaya taşıdı.

Bullard, bu yıl ki FOMC’de oy kullanmıyor ancak 2019’da FOMC’de yerini alacak.


TradeHane Yorumu:

Enflasyon ve işsizlik düşüşte olduğu için, bu düşüş durana (ve yükselmeye başlayana kadar) FED faizi yavaşça yükseltmeye devam edecek. Bir noktada fazla yükseltmiş olacak ve enflasyon ve işsizlik kısa bir süre için yükselecek, bu yükselişin ardından FED politikasını değiştirerek(hem sempozyumda hem de FOMC tutanaklarında politika değişiminden bahsediliyor) dengelemeye çalışacaklar.

Şuan ki görünüme göre 2018’de 2 faiz artışı daha yaparak şuan ki projeksiyonlarını tamamlayacaklar ve 2019 yılında ya ek faiz artışı olmayacak yada olursa çok sınırlı olarak kalacak.

Kısa vade(yıl sonuna kadar) faiz yükselmeye devam edecek, piyasalarda gelir yükselişini göz önüne alarak yatırım yapmak lazım.

Uzun vade faiz muhtemelen daha fazla yükselmeyecek. Kısa(5 yıllık) ve uzun (10-20 yıllık) bonolara yatırım yapmak şuan için mantıklı görünüyor.

Orta vade de FED diğer merkez bankalarına göre daha fazla faiz uyguluyor olacağı için doların değeri muhtemelen yükselmeye devam edecek.

DXY her ne kadar fazla yükselmiş olsa da önemli dirençlerin kırılmasından dolayı daha fazla yükselmesi ve doların değer kazanması hem teknik hem de iktisadi açıdan daha kolay ve olası.

LEAVE A REPLY

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz